Węzeł

Mimo deszczowej pogody spotkaliśmy się w Kresowym Zaścianku w niedzielne popołudnie 15 września! Poznawaliśmy tradycje i zwyczaje ludowe poprzez żywe lekcje historii, warsztaty, jarmark rękodzieła ludowego i mazowiecką kuchnię.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia zobacz galerię >>

Grupa rekonstrukcyjna ArcheoConcept przeprowadziła warsztaty i pokaz rzemiosł dawnych z udziałem publiczności, a w nim m.in.  PRACZKA, RYBAK, TKACTWO, KAFLARSTWO, SZERMIERKA.

Zgodnie z nazwą, projekt zakładał 4 odsłony tradycji ludowej, każda w innym obszarze – smaku.
smak pierwszy: KUCHNIA LUDOWA NA MAZOWSZU - przybliżenie uczestnikom bogatej spuścizny mazowieckiej kultury kulinarnej, odchodzącej powoli w zapomnienie. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane składniki, proste ludowe potrawy oraz zwyczaje związane z ich przygotowywaniem i spożywaniem. Zajęcia przeprowadzone zostały przez etnografów i grupę rekonstrukcyjną w strojach z epoki, składały się z krótkiej prelekcji ilustrowanej pokazem slajdów, prezentacji oryginalnych urządzeń stosowanych w kuchni XIX i XX wieku oraz degustacji słowiańskich potraw.

smak drugi: RĘKODZIEŁO LUDOWE. KRAJKI, PASKI I PASIAKI – instruktorki w strojach ludowych wspierały chętnych w wykonywaniu pasiaków przy użyciu replik narzędzi ludowych, pokazywały wielowiekową tradycję tkacką na naszych ziemiach oraz dawne ludowe techniki rękodzielnicze.

• smak trzeci: MALARSTWO – wieś w obrazach Chełmońskiego. Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

• smak czwarty: LUDOWY DOM MUZYKI I TAŃCA. Uczestnicy poznali piosenki ludowe, próbowali śpiewu „białym głosem” przy akompaniamencie KAPELI Z MILANÓWKA.

DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS!

Obraz

Wykonanie: najlepszemedia.pl