Węzeł

Szanowni Państwo!

11 lipca 2013 Muzeum Lwowa I Kresów jest współorganizatorem uroczystych obchodów 70-tej Rocznicy Ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Pierwszy raz będziemy mówić jednym głosem do całej Polski i Polonii. Nie może Was zabraknąć. Zaproście Państwo swoje rodziny i przypomnijcie dzieciom i wnukom ich korzenie. Nasze uroczystości obywatelskie będą relacionowane m.in. w TVP S.A.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

12:00 Msza św. na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.
Przwodniczy: ks. Tadeusz Pikus Biskup Pomocniczy Warszawski
Mszę św. koncelebrują: ks.  Antoni Pacyfik Dydycz Ofm Cap.  Biskup Drohiczyński, ks. Mieczysław Mokrzycki Arcybiskup Metropolita Lwowski Przewodniczący Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy, ks. prałat dr Tadeusz Balewski, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej.
Organy i śpiew: Marek Gierczak, organista i śpiewak operowy.

13:30 Marsz Pamięci – trasa: Plac Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat, ul. Krakowskie Przedmieście.
Uczestnicy w strojach stonowanych, transparenty z napisami miejscowości zaatakowanych i podaną liczbą ofiar, transparenty z napisami miejscowości rodzinnych pozostałych poza granicami. Kir na znak żałoby. Marsz w ciszy, będą odczytywane miejscowości i liczba ofiar (Wanda Pachla).
Marsz Pamięci będzie pierwszym po wojnie Marszem Jedności i Solidarności Kresów.
Głęboko wierzymy, że wszystkie kresowe organizacje i sympatycy ruchu kresowego wezmą udział w Marszu Pamięci, niezależnie od tego, z jaką prowincją zabraną są związane. Niech nie zabraknie obok Wołyniaków rodzin z dawnych województw: wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, tarnopolskiego,  lwowskiego i stanisawowskiego, z ziem I Rzeczypospolitej.  

15:00 Uroczystości przy Domu Polonii, ul. Krakowskie Przedmieście 64, gdzie na zewnątrz znajduje się tablica upamiętaniająca ludobójstwo  dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Złożenie kwiatów. Przejście na Plac Zamkowy w okolice sceny – przemówienie okolicznościowe w imieniu organizatorów wygłosi dr Lucyna Kulińska z Krakowa, nastąpi przedstawienie delegacji, zaproszenie na imprezy towarzyszące, komunikaty związane z bezpieczeństwem i organizacją powrotów oraz zaproszenie na widowisko artystyczne.

16:00 Koncert Pamięci – pierwszy raz od okresu przedwojennego zostaną przypomniane polskie melodie z Wołynia i z Podola. To wkład młodych kompozytorów i  wykonawców w uczczenie pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Zapewne Kresowianie ze wzruszeniem wysłuchają piosenek z ojczystych stron. Zobaczymy Teatr Muzyczny Od Czapy, Marcina Styczenia, Piotra Bajusa, Lecha Makowieckiego, który wykona znaną balladę "Wołyń 1943". Na telebimach będzie wizualizacja fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych. Prowadzenie – Wojciech Reszczyński.  

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
11:30 – otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP, ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.

21:00 – Kino uliczne Fundacji Kocham OB-CIACH zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943 – Małopolska Wschodnia 1944 (naprzeciwko kościoła św. Anny): "Skrawek piekła na Podolu" reż. Jolanta Kessler-Chojecka, "Wyrok śmierci" reż. Ewa Szakalicka, "Było sobie miasteczko" reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski, "Ballada o Wołyniu" sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.

Organizator: Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca (tel. kom. 609 963 763)

Patronat nad obchodami: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Portal Kresy.pl, TV.Razem, Federacja Organizacji Kresowych, Światowy Kongres Kresowian, Muzeum Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

Patron medialny koncertu: Dziennik Gazeta Polska Codziennie i portal niezależna.pl    

Podziękowania dla Sponsorów koncertu: Niezależnego Wydawnictwa Polskiego oraz Fundacji im. Franciszka Stefczyka

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl