- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
W Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie w Kuklówce odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu dorobku kulturalnego II Rzeczpospolitej. Uczestnicy obejrzeli pokaz polskich tańców narodowych. Następnie wysłuchali prelekcji tancerzy Teatru Wielkiego w Warszawie o polskich tańcach narodowych. Po prelekcji odbyły się warsztaty nauki polskich tańców narodowych. Na zakończenie tej części adepci warsztatów zademonstrowali pozostałym uczestnikom pokaz „polskiego chodzonego”.
Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do Skansenu syberyjskiego, gdzie w XIX w. chałupach sprowadzonych z Syberii obejrzeli wystawę „Polskie stroje ludowe”. Wystawa potrwa do 20 sierpnia 2024 r. Z wystawy został wydany katalog.
Następnie odbył się koncert „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej. Pani profesor na instrumentach dawnych zaprezentowała najwybitniejsze osiągnięcia muzyczne kompozytorów II Rzeczypospolitej.
Po koncercie odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku z poczęstunkiem kuchni kresowej.
Spuścizna kulturalna II Rzeczypospolitej jest bogata i różnorodna, choć niejednolita. Powstawały zarówno wybitne dzieła literackie, muzyczne i malarskie, jak i niepowtarzalne dzieła ludowe i rzemieślnicze przeznaczone do użytku codziennego. Kwitła literatura i poezja reprezentowane przez Władysława Reymonta, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Witolda Gombrowicza, Bruno Schultza, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Antoniego Słonimskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, Julian Przybosia i Czesława Miłosza.
Partnerem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.