Węzeł

24 listopada 2012 roku Muzeum Lwowa i Kresów oraz Wydawnictwo Trio w ramach Salonu Tradycji Polskiej zaprosiło gości do siedziby Muzeum w Kuklówce Radziejowickiej na wieczór upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku i zwycięskie Powstanie Orląt Lwowskich, które ten dzień poprzedziło gdyż wybuchło 1 listopada 1918 roku.

W programie:

  • Koncert pieśni S. Moniuszki w wykonaniu solisty Opery Narodowej Wiesława Bednarka,
  • Recytacja wierszy patriotycznych w wykonaniu Haliny Łabonarskiej,
  • Wystawa niepublikowanych fotografii kobiecych oddziałów bojowych we Lwowie 1918 r. ze zbiorów Muzeum.
  • Gawęda pana Stanisława Marii Jankowskiego i promocja jego najnowszej książki „Dziewczęta w maciejówkach”
  • Tradycyjny kresowy poczęstunek

 

Stanisław Maria Jankowski (ur. 9 grudnia 1945 w Krakowie) – polski publicysta, dziennikarz i pisarz, jeden ze współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej.

24 marca 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Stanisława Marię Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu prawdy katyńskiej.

W przedstawionej Gościom wieczoru książce opisał historię jednej z kobiet żołnierzy – Eligii Leopoldyny Staweckiej, która wstąpiła do zgromadzenia sióstr serafitek w Oświęcimiu.

Na stronie zgromadzenia serafitek zamieszczona została informacja o promocji książki Stanisława Marii Jankowskiego „Dziewczęta w maciejówkach” w Muzeum AK w Krakowie.

Można obejrzeć galerię zdjęć Olgi (Eligii Leopoldyny) Staweckiej jako damy, żołnierza i zakonnicy.

Oto fragment:

 

Jest to książka o dziewczętach, które od dziecka marzyły, by walczyć o wolną Polskę, jak czynili to w powstaniach ich ojcowie. Obszerną część pozycji zajmują informacje i dokumenty odnoszące się do nasze siostry Eligii Leopoldyny Staweckiej, która wchodząc w seraficką wspólnotę ze swoim doświadczeniem żołnierza i wielkiej patriotki, wspaniałomyślnie podjęła drogę życia radami ewangelicznymi.

Autor przedstawia niemal zupełnie nieznaną działalność kobiet w konspiracji przed I wojną światową i w czasie wojny w POW, ich uczestnictwo w obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przypomina kobiety, które w roku 1905, a później latach 1914-1920, brały udział w walce o niepodległość m.in. w konspiracyjnych organizacjach strzeleckich, w Polskiej Organizacji Wojskowej, w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet, w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. Walczyły też i traciły życie w obronie Lwowa, Wilna, Płocka, Przemyśla. […] Autorowi udało się poznać i przedstawić w książce losy wybranych legionistek, dotrzeć do rodzinnych dokumentów, wspomnień, fotografii i archiwów. To czego dokonał jest bardzo ważne, bo badania ich dziejów utrudnia brak dokumentów i ... to co działo się potem - druga wojna światowa, konspiracja, Powstanie Warszawskie, a po 1945 roku PRL-owski nakaz milczenia o tamtych czasach. Dlatego warto te historie tropić i przypominać, by odwaga i bohaterstwo tych dziewcząt nie zostały zapomniane”.

Wykonanie: najlepszemedia.pl