Węzeł

  20 grudnia 2014 roku w siedzibie Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie odbyła się całodniowa, ogólnodostępna impreza „Gody, idą gody - kultywowanie polskich zwyczajów i tradycji Bożonarodzeniowych.”

  W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:

  1. Przeprowadzenie warsztatów i organizacja konkursu na najładniejszy stroik świąteczny.

  2. Zorganizowanie konkursu na najładniejszą Mazowiecką Szopkę Bożonarodzeniową dla różnych kategorii wiekowych.

3. Warsztaty wykonywania ozdób z naturalnych materiałów - w ludowym stylu z surowców, jakie do dyspozycji mieli nasi pradziadkowie. Kolorowe łańcuchy, “pająki” i wycinanki zostały wykonana na wzór mazowieckich ozdób ludowych.

4. Warsztaty dla dzieci malowania Bożonarodzeniowych obrazków piaskiem.

5. Warsztaty pisania życzeń gwarą ludową, gęsim piórem, na papierze czerpanym oraz ręcznego malowania kartek świątecznych.

6. Rodzinne, piernikowe szaleństwo. W ramach działania dzieci i dorośli wspólnie upiekli piernikowego świętego Mikołaja, choinkę, gwiazdkę i bałwanka według filmu instruktażowego z opowiadaniem o tradycji wypieków świątecznych.

7. Opowiadacze historii - opowieści na zimowe wieczory dla dzieci i dorosłych. Tradycje opowiadaczy historii sięgają czasów dawnych wędrownych kuglarzy, bardów i pieśniarzy prowansalskich. Mity, baśnie i opowiadania były zawsze ważną częścią każdej kultury rdzennej i występują w innych kulturach. Dzięki prostej strukturze opowiadania, dzieci, młodzież i dorośli mogą bawić się, wzruszać i uczyć. Niegdyś wieczorami zimowymi dzieci słuchały przy trzaskającym ogniu opowieści starszych. Wielkim wydarzeniem było pojawienie się we wsi wędrownego barda lub dziada opowiadającego historie z całego świata. Dziś kultura obrazków wypiera żywe słowo i bezpośredni kontakt opowiadającego ze słuchającym. Szczęśliwie światowy ruch odnowy tradycji opowiadania historii staje się popularny ostatnimi czasy również w Polsce.

8. Spotkanie pasjonatów kuchni tradycyjnej – zaprezentowane zostały najsmaczniejsze przetworów warzywnych i owocowych na zimę.

9. Żywa lekcja historii:

a)  multimedialna prezentacja zagadnień związanych z Bożonarodzeniowym wystrojem wiejskiej izby i zwyczajami dworu. Prezentacji towarzyszyła degustacja kilku charakterystycznych świątecznych potraw.

b) świąteczny stół - wraz z gośćmi przygotowany został świąteczny stół - z dekoracjami i charakterystycznymi elementami zarówno dla dworu jak i wiejskiej chaty.

9. „Mały festiwal kolędowy"- konkurs na najładniej zaśpiewaną przez dziecko kolędę. Trójka małych wykonawców otrzyma nagrody.

10. Kolędowanie z Zagłobą - śpiewanie polskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych.

11. Na stronie www.muzeumlwowa.pl zostały zamieszczone multimedialne gry i zabawy edukacyjne,  utrwalające wiedzę związaną z tematem wydarzenia.

Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Wykonanie: najlepszemedia.pl