30 czerwca 2014 roku w Muzeum Lwowa i Kresów odbył się koncert „Elementy ludowe w polskiej muzyce klasycznej” upamiętniający 100 rocznicę śmierci wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego. Artysta tworzył przez ostatnie 25 lat życia w Kuklówce, miejscowości, w której siedzibę ma Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie oraz Muzeum Lwowa i Kresów.

Koncert składał się z trzech części. W pierwszej części kwartet fletowo-skrzypcowy w składzie: Dorota Puchnowska - Aftyka – flet, Katarzyna Dul –skrzypce, Marta Straszyńska – altówka oraz Nadia Bojadżijew - Rybkowska – wiolonczela przybliżył elementy ludowe w polskiej muzyce klasycznej. Zaprezentowano m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Witolda Lutosławskiego i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

W drugiej części koncertu Patrycja Szymańska, Julia Laskowska oraz Marta Siewiera-Misiuda zaprezentowały „Dumki i szumki polskich kompozytorów sprzed 1914 roku.

W trzeciej części koncertu zespól TRIODEON w składzie: Anna Przybysz,  Jarosław Kutera i Jacek Przybysz zaprezentował utwory wokalne związane ze Lwowem i Kresami, gdzie Józef Chełmoński spędził wiele lat życia.

Po koncercie zebrani mogli degustować dania kuchni kresowej i zwiedzać Muzeum.

Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Gminy Radziejowice oraz Związku Artystów Wykonawców STOART.