- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, razem z Ambasadą Węgier w Polsce zorganizowała koncert Bożonarodzeniowy, który odbył się w Łazienkach Królewskich 14 grudnia 2019 roku. Przed wypełnioną po brzegi salą koncertową wystąpił węgierski pianista Endre Hegedus. Wykonał m.in. Nokturn b-moll op. 9 nr 1, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Poloneza cis-moll op. 26 nr 1, Poloneza A-dur op. 40 nr 1, Walca cis-moll op. 64 nr 2, Walca Des-dur op. 64 nr 1, Sonatę h-moll op. 58, Andante spianato i Wielkiego Polonez Es-dur op. 22 Fryderyk Chopin, a także Marzenie miłosne As-dur nr 3, Rapsodię węgierską a-moll nr 15 „Marsz Rakoczego” Ferenca Liszta. Koncert był zorganizowany pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, pana Mariusza Błaszczaka.
Zebranych gości powitała ambasador Węgier w Polsce, pani Orsolya Zsuzsanna Kovács. Powiedziała, że koncerty Bożonarodzeniowe stały się już tradycją Ambasady Węgier w Polsce. Podziękowała współorganizatorom. Złożyła życzenia świąteczne i noworoczne.
Endre Hededus to nie tylko wspaniały wirtuoz, ale także doskonały mówca. Wielokrotnie zabierał głos wyjaśniając i odkrywając tajemnice związane z życiem i twórczością zarówno Fryderyka Chopina, jak również Ferenza Liszta.
Po koncercie wszyscy goście zostali zaproszeni na koktajl i rozmowy kuluarowe. Poza wspaniałymi doznaniami słuchowymi można było podziwiać również obrazy i rzeźby zgromadzone w Pałacu na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.
Endre Hegedus jest znanym na całym świecie solistą fortepianowym. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, która sam ukończył. Nagrał ok. 30 albumów. W 2004 r. artysta otrzymał z rąk Prezydenta Ferenca Mádla, Medal Zasługi Prezydenta Republiki Węgierskiej - za działalność koncertową na całym świecie i za umiejętność harmonii między muzyką a publicznością. W ciągu 30 lat kariery pianistycznej Hegedus wystąpił ponad 2600 razy na publicznych występach. Oprócz działalności koncertowej na żywo w swojej ojczyźnie na Węgrzech regularnie koncertuje w Australii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Japonii, Norwegii, Polsce, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Jugosławii, Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki.
Fundacja Lwów i Kresy już po raz drugi zorganizowała wspólnie z Ambasadą Węgier w Polsce koncert węgierskiego pianisty. W 2019 roku dla polskiej publiczności wystąpił w Żelazowej Woli Balazs Fulei. W 2019 roku Fundacja zorganizowała na Zamku Królewskim koncert węgierskiego pianisty i kompozytora Sabolcs Estenyi, który poza utworami węgierskich kompozytorów zagrał również własne kompozycje.
Koncert został dofinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.