Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie serdecznie zaprasza na koncert z okazji 103. rocznicy Powstania Orląt Lwowskich i 103. rocznicy odzyskania Niepodległości pt. „Polska moja Ojczyzna – Perły muzyki polskiej”.

Koncert odbędzie się 11 listopada br. O godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Koncert zostanie wykonany przez prof. Marię Pomianowską z zespołem w składzie: Katarzyna Gacek-Duda, Aleksandra Kauf-Tyrała, Hubert Giziewski, Wojciech Lubertowicz, Sebastian Wypych. Gościem specjalnym będzie instrumentalistka z Chin: Mingjie Yu, grająca na zheng - chińskiej cytrze, przebywająca w Polsce na stażu u prof. Marii Pomianowskiej, ucząc się polskich oberków, mazurków i pieśni.

Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej od epoki Średniowiecza do współczesności. W koncercie przedstawione zostaną dzieła kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne. W programie pojawią się też utwory ludowe z różnych zakątków Polski. Ważnym elementem spinającym całość programu jest improwizacja, wynikająca z inspiracji muzyką wybitnych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Walczący o Niepodległość” przedstawiająca miasta kresowe, szczególnie zasłużone w walce o niepodległość i drogę Polaków do niepodległości, od wybuchu I wojny światowej, poprzez bitwy Legionów Piłsudskiego, obronę Lwowa, po wojnę polsko - bolszewicką. Wśród autorów zdjęć są najpopularniejsze nazwiska polskiej fotografii, m.in. Bułhak, Puchalski, Hermanowicz. Wszystkie zdjęcia pochodzą z Muzeum Lwowa i Kresów z Kuklówki.

Koncert i wystawa odbędą się 11 listopada br. o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, ul. Henryka Sienkiewicza 4. Rezerwacji miejsc na koncert można dokonać poprzez: rezerwacje@palacradziejowice.pl lub telefonicznie: 46 857 71 75.

Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP Polonia.

Wykonanie: najlepszemedia.pl