Węzeł

W ramach zagranicznych wyjazdów promujących polską kulturę i naukę, Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała w Ambasadzie RP w Wiedniu wydarzenie składające się z koncertu „Perły muzyki polskiej” i wystawy „Wielcy Polacy”. Prof. Maria Pomianowska, Katarzyna Gacek-Duda, Adrianna Kafel, Sebastian Wypych, Hubert Giziewski i Wojciech Lubertowicz wykonali utwory polskich kompozytorów od Średniowiecza do czasów współczesnych. Najwybitniejsze utwory anonimowych kompozytorów, ale także kompozycje Piotra z Grudziądza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki grane były na sukach biłgorajskich, fidelach płockich, fletach, akordeonie, kontrabasie, bębnach obręczowych i duduku.

Następnie goście mogli zwiedzić wystawę „Wielcy Polacy” prezentująca polskich naukowców, wynalazców, ludzi kultury i sztuki, których osiągnięcia i dokonania miały ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. Zaprezentowane zostały sylwetki m.in. Stefana Banacha, Stefana Bryły, Ignacego Łukasiewicza, Benedykta Dybowskiego, Rudolfa Weigla, Zygmunta Wróblewskiego, Wojciecha Chrzanowskiego, Kazimierza Funka i in.

Z wystawy wydany został katalog w języku polskim i niemieckim.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.

Wykonanie: najlepszemedia.pl