Węzeł

Wiesław Helak

LWOWSKA NOC

Pierwsza na polskim rynku powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939–1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski.

Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendery, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy narastający konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców. Układ Niemców z Sowietami umożliwił Armii Czerwonej i oddziałom NKWD zajęcie miasta i od początku szykanowanie Polaków. Aresztowania i przesłuchiwania przez NKWD, rozstrzeliwania, wyrzucanie z mieszkań, wywózki na Syberię. Tego wszystkiego doświadczają główny bohater, jego rodzina, sąsiedzi i znajomi. Józef Sztendera jest też świadkiem mordu na lwowskich profesorach. Mimo ciągłego zagrożenia życia miotany między trzema wrogami, ma odwagę ratować swoich żydowskich sąsiadów. Za tę decyzję jego rodzina zapłaci cenę najwyższą. Lwowska noc to panorama wydarzeń okupacyjnych we Lwowie i na obszarze wielokulturowych Kresów ukazana w niezwykle poruszających obrazach, które były również udziałem najbliższej rodziny autora. Piękna, chwytająca za serce opowieść o miłości i poświeceniu.

Ta powieść, w której prawdziwe jest każde słowo, każda litera rozrywa serce, a sceny mordu rodziny głównego bohatera „Lwowskiej nocy” nie śmiałbym porównać do żadnej innej w literaturze polskiej. Ostrzegam: lektura jest bolesna. I obowiązkowa.

Krzysztof Masłoń

Wyd. I, form. A5, opr. brosz., 324 s.

ISBN 978-83-7436-304-4

 

Link do sklepu internetowego: http://www.wkrainieksiazki.pl/lwowska-noc-p-280.html

Wykonanie: najlepszemedia.pl