Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała uroczystości upamiętniające bohaterów walczących o Niepodległość Polski: zesłańców, legionistów Piłsudskiego, ofiar agresji niemieckiej i sowieckiej. Pamięci wszystkim ofiarom walczącym w obronie Ojczyzny dedykowany był koncert muzyki polskich kompozytorów oraz wystawa „Walczący o Niepodległość” prezentująca pamiątki po żołnierzach AK, dokumenty, książki i gazety.

Do wystawy został wydany katalog, rozdawany bezpłatnie uczestnikom uroczystości. Uroczystościom towarzyszyło udostępnienie do zwiedzania szerokiej publiczności chałupy, w której mieszkał na Syberii J. Piłsudski oraz chałupy, w której mieszkali na zesłaniu księża zesłani za pomoc Powstańcom styczniowym. Zainteresowanie Uroczystościami połączonymi z otwarciem chałup syberyjskich w skansenie było tak duże, że organizatorzy rozłożyli je na 3 dni: 18, 19 i 20 grudnia 2021 r. Przed uroczystościami 18 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie integracyjne i Lekcja historii dla młodzieży. W lekcji historii wzięli udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Piłsudczycy – licznie przybyli do Kuklówki. Młodzież dowiedziała się o kulisach wybuchu II wojny światowej, cierpieniach Polaków, walce o Niepodległość w czasie wojny i wiele lat po II wojnie światowej. O tragicznych Losach Żołnierzy Wyklętych opowiedziała Joanna Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. Żołnierze Wyklęci chętnie odwiedzają Kuklówkę.

W Fundacji pozostawili swój Testament, którego drugi egzemplarz znajduje się na Jasnej Górze. Żołnierze Wyklęci podarowali Fundacji przywiezioną z Syberii figurę Chrystusa Frasobliwego, nazywana Chrystusem Łagiernikiem. Figura została wyrzeźbioną w łagrze syberyjskim przez kpt.  Olgierda Zarzyckiego. Co roku, 1 marca przy kapliczce z figurą Chrystusa Łagiernika odbywają się uroczystości z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości 18, 19 i 20 grudnia 2021 r. w Kuklówce Radziejowickiej odbyły się w ramach zadanie Tworzenie i wyposażenie skansenu „Mała Syberia”  dofinansowanego z budżetu państwa.

 

 

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl