Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała 12. Listopada 2022 roku, w Pałacu w Radziejowicach, koncert z okazji 104 rocznicy odzyskania Niepodległości i 104 rocznicy Powstania Orląt Lwowskich „Miłość do końca świata…”Koncert wykonała Grażyna Auguścik z Bester Quartet.

Była to muzyczna opowieść o codziennych losach ludzi tworzących historyczny kształt Polski, odradzającej się po 123 latach niewoli. Do stworzenia tego oryginalnego projektu posłużyły pieśni z obszarów II Rzeczypospolitej, zebrane przez wybitnego etnografa, folklorystę i kompozytora, Oskara Kolberga. Dzieła te zostały wzbogacone wybranymi kompozycjami autorów tworzących w drugiej połowie XX wieku.

Zebrani mogli usłyszeć m.in. Grajka Stanisława Moniuszki, Preludium C-minor i Mazurka F/A  Fryderyka Chopina, Tryptyk nr 2 Witolda Lutosławskiego, Ojczyznę Marka Grechuty, Kujawiaka żałobnego Małgorzaty Wojciechowskiej i kilka kompozycji Jarosława Bestera i Grażyny Auguścik.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z koncertu.

Po koncercie zebrani mogli obejrzeć wystawę „Walczący o Niepodległość - Lwów 1918”. Na historycznych zdjęciach, pochodzących w większości z Muzeum Lwowa i Kresów można było prześledzić historię Polaków walczących o wolną Polskę.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Wykonanie: najlepszemedia.pl