Węzeł

W Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbył się niesamowity koncert. W pierwszej części wykonane zostały utwory Tadeusza Kościuszki: Polonezy B-dur i C-dur oraz Walc na fortepian. Utwory te nie znalazły się dotychczas w repertuarze żadnego artysty. Obok utworów Tadeusza Kościuszki zgromadzona publiczność mogła usłyszeć kompozycje Fryderyka Chopina, Franciszka Lessela, Macieja Radziwiłła i Feliksa Dobrzyńskiego. W ten sposób Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie uczciła 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Koncert odbył się 14 listopada.

Ponieważ z odzyskaniem niepodległości nierozerwalnie wiąże się zwycięskie Powstanie Orląt Lwowskich z 1918 r., drugą część koncertu stanowiły piosenki lwowskie. Usłyszeć można było m.in. Wierne Madonny, Tylko we Lwowie , Pannę Franciszkę, Bilet do Lwowa, Taksówkarza lwowskiego, A my dwaj oba cwaj, Sen o Lwowie czy Tyle jest miast.

Specjalnie na tę uroczystość krótkie wystąpienie muzyczne przygotował Andrzej Rosiewicz, który wcześniej otrzymał przyznawane przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie odznaczenie „Honor i prawda”.

Wśród imprez towarzyszących obchodom 99 rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się również dwa spotkania młodzieży z kombatantami. Na pierwszym spotkaniu(10 listopada) młodzież zapoznała się z życiorysami wybranych Żołnierzy Wyklętych, obejrzała i wysłuchała ich opowieści o życiu i walce o niepodległą Polskę. Na spotkaniu obecni byli Żołnierze „Łagiernicy” mjr Stanisława Kociełowicz i mjr Lech Rudziński ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Na drugim spotkaniu(16 grudnia) młodzież opowiadała o usłyszanych od dziadków, rodziców lub znajomych historiach z II wojny światowej. Oba spotkania moderował dr Krzysztof Jabłonka.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021. Wśród partnerów i darczyńców znaleźli się również: Fundacja PGE, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl