- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
W Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce, jak co roku uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Poza gospodarzami Muzeum na uroczystości przybyli przedstawiciele Gminy Radziejowice z Sekretarz Wiolettą Micewicz i dyrektor Wydziału Oświaty, dyrektorzy wszystkich szkół w Gminie Radziejowice, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury POWOZOWNIA w Radziejowicach, przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pułku Strzelców Kaniowskich z Mszczonowa oraz przedstawiciele mediów.
Pod Kapliczką Łagierników złożono kwiaty i zapalono znicze. Zebrani wysłuchali historię Kapliczki i wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych, którzy co roku odwiedzali to miejsce.
W tym roku uroczystości z powodu pandemii odbyły się bez kombatantów i bez młodzieży szkolnej. Wszyscy wyrazili nadzieję, że za rok obchody odbędą się tradycyjnie. Po oficjalnych uroczystościach zebrani zwiedzili Muzeum Lwowa i Kresów.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako święto państwowe został ustanowiony Ustawą Sejmu RP z 2 lutego 2011 r. Pomysł obchodzenia święta 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.