- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
W Muzeum Lwowa i Kresów, jak co roku 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pod kapliczkę, w której znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego, wykonana przez żołnierza AK w sowieckim łagrze, przybyła młodzież ze szkół Gminy Radziejowice, grono pedagogiczne, rodzice oraz władze Gminy z panią wójt Urszulą Ciężką i zastępcą wójta, panem Arturem Jankowskim.
Młodzież wysłuchała historii o kapliczce, figurze i żołnierzach wyklętych, którzy często przyjeżdżali do Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce. Organizowali w Kuklówce międzynarodowe zjazdy. Figurę Chrystusa Frasobliwego wyrzeźbił w sowieckim łagrze z kawałka drewna kpt. Olgierd Zarzycki. Ukrywano ją w łagrze, modlono się do niej, a po okresie „błędów i wypaczeń w ZSRR”, przywieziono ją do Polski. Tu również była ukrywana przed władzą ludową. Dopiero w 2012 r. Łagiernicy przywieźli figurę Chrystusa do Muzeum w Kuklówce i ofiarowali dla potomnych. Gospodarze obiektu, Aleksandra i Bogdan Biniszewski, ze wzruszeniem opowiadali o losach łagierników, przybliżyli ich życiorysy i osiągnięcia. Nie ukrywali dumy z faktu, że poznali ich tak wielu, i mogli ich u siebie gościć i z nimi rozmawiać.
Wójt Urszula Ciężka zwracając się do młodzieży zachęcała, aby uczyli się historii, poznawali losy swoich przodków, odwiedzali miejsca takie, jak Muzeum Lwowa i Kresów i zachęcali swoje rodziny i znajomych do wizyty w Muzeum, miejscu nasyconym polskością i patriotyzmem.
Następnie złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za walczących o niepodległość i ich rodziny.
Ostatnim punktem uroczystości było zwiedzanie Muzeum Lwowa i Kresów i Skansenu syberyjskiego. Gospodarze opowiadali o eksponatach, historiach z nimi związanymi, o utworzeniu skansenu i sprowadzeniu do niego dwóch chałup z Syberii. W jednej chałupie mieszkali przebywający na zesłaniu księża, którzy trafili na Syberię za pomoc Powstańcom styczniowym. W drugiej chałupie przebywał dwa lata na zesłaniu Józef Piłsudski