Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie przedsięwzięciem „Polska moja Ojczyzna”, składającym się z koncertu „Perły muzyki polskiej” oraz wystawy „Walczący o Niepodległość” uczciła 103 rocznicę Powstania Orląt Lwowskich i 103 rocznicę odzyskania Niepodległości. Prof. Maria Pomianowska z zespołem przedstawiła najwybitniejsze utwory muzyki ludowej i klasycznej zaaranżowane na instrumenty dawne i klasyczne. Melodie ludowe anonimowych kompozytorów, ale również kompozycje Piotra z Grudziądza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki grane były na sukach biłgorajskich, fideli płockiej, flecie, akordeonie, kontrabasie, instrumentach perkusyjnych, duduku i cytrze zheng.

Halina Rowicka recytowała wiersz Jana Lechonia „Piłsudski”. Utwór powstał po 11 listopada 1918 r. Wielbi Piłsudskiego, a jednocześnie wyraża nadzieję na rozwój polski niepodległej.

Następnie goście mogli zwiedzić wystawę „Walczący o Niepodległość”. Wystawa przedstawia miasta kresowe, szczególnie zasłużone w walce o niepodległość i drogę Polaków do niepodległości, od wybuchu I wojny światowej, poprzez bitwy Legionów Piłsudskiego, obronę Lwowa, po wojnę polsko-bolszewicką. Wśród autorów zdjęć są najpopularniejsze nazwiska polskiej fotografii, m.in. Bułhak, Puchalski, Hermanowicz. Wszystkie zdjęcia pochodzą z Muzeum Lwowa i Kresów z Kuklówki.

Wystawę zdjęć można obejrzeć pod linkiem

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl