Węzeł

Co roku w okolicach 17 września, w Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie w Kuklówce upamiętnia się obrońców Ojczyzny. Wspominani są obrońcy z 1939 r. zarówno faszystowskiej agresji niemieckiej, jak również sowieckiej napaści z 17 września. Obaj agresorzy wykonywali postanowienia tajnego, haniebnego, gwałcącego suwerenność i niepodległość Polski paktu Ribbentrop-Mołotow. Wspominani są również żołnierze AK, uczestnicy „Akcji Burza”, którzy do końca mieli nadzieję na wolną Polskę. Drogo za te marzenia zapłacili.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Obrońców Ojczyzny, odprawioną w kościele parafialnym w Kuklówce. We Mszy licznie uczestniczyła społeczność lokalna i zaproszeni goście. Gminę Radziejowice reprezentował wójt Artur Jankowski i zastępca wójta, Wioletta Micewicz. Obecne były poczty sztandarowe i młodzież ze szkół  w Gminie Radziejowice oraz harcerze.

Po Mszy św. złożone zostały kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym lokalnych  kombatantów. W Kuklówce działała kilkudziesięcioosobowa Grupa Krzysztof, należąca do Ośrodka Armii Krajowej „OSA” w Grodzisku Mazowieckim.

Druga część uroczystości odbyła się w Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie w Kuklówce. Pod Kolumną kresową złożona została ziemia z katorżniczego obozu syberyjskiego z Nerczyńska. Nerczyńsk to miasto w Federacji Rosyjskiej, w Kraju Zabajkalskim, w pobliżu granicy z Chinami. Od 1826 do 1917 istniała w Nerczyńsku kolonia katorżnicza. W kolonii więziono m.in. dekabrystów i polskich powstańców z 1830 i 1863 r.

Przy Kolumnie kresowej, uczestnicy wysłuchali referatu o Obrońcach Ojczyzny. Wiele miejsca poświęcono „Akcji Burza”. Ten zryw narodowowyzwoleńczy, poza celem militarnym miał uświadomić wojskom sowieckim, kto jest gospodarzem terenów, które Sowieci zajęli 17 września 1939 roku. Akcja Burza spełniła w dużej części cele militarne. Wyzwolono wiele miast m.in. Wilno i Lwów. Niestety nie spełniła celów politycznych. Alianci, po doniesieniach przedstawicieli Armii Krajowej o masowych i podstępnych aresztowaniach oraz terrorze prowadzonym przez NKWD, nie zareagowali stanowczo. Decyzja aliantów o oddaniu Polski pod sowiecką strefę wpływów była przesądzona.

Następnie uczestnicy zwiedzili Skansen syberyjski. W skansenie została otwarta wystawa „Akcja Burza” prezentująca pamiątki po żołnierzach Armii Krajowej. Na zakończenie można było, przy wspólnym śpiewaniu, zdegustować potrawy kresowych. 

Partnerem uroczystości była Gmina Radziejowice.

Patronat honorowy objął Burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Wykonanie: najlepszemedia.pl