Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała 17 września 2023 r. uroczystości upamiętniające ofiary września 1939 r. W czasie uroczystej Mszy Św. modlono się za obrońców Ojczyzny i ofiary dwóch totalitaryzmów: sowieckiego i niemieckiego, które we wrześniu 1939 r. zaatakowały Polskę. Mszy Św. przewodniczył ks. płk. Leonard Sadowski z Ordynariatu Polowego.

Asystę wojskową zapewniała Trzecia Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej oraz 37. Sochaczewski Dywizjon Obrony Powietrznej. Przed Mszą, delegacje samorządowe oraz przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniających lokalnych kombatantów, przedstawicieli miejscowego AK.

W kazaniu, ks. pułkownik opowiedział o losach, cierpieniu i prześladowaniu Polaków przez okupantów. Przypominał okrucieństwa sowieckie wobec ludności zamieszkującej wschodnie tereny. Mówił o wywózkach ludności cywilnej, prześladowaniach, zbrodniach na polskich oficerach, łagrach syberyjskich, wyrokach na zamówienie, w tym o wyrokach śmierci dla polskich patriotów.

Po Mszy odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dominiki Świątek z zespołem. Zabrzmiały: Warszawianka, Rozkwitały pąki białych róż, Modlitwa o wschodzie słońca, Modlitwa obozowa, Taki kraj, Mury.

Druga część uroczystości odbyła się w Skansenie syberyjskich i w Muzeum Lwowa i Kresów. Obok chałupy, w której na Syberii przebywali księża zsyłani za pomoc Powstańcom styczniowym, odbył się apel pamięci. Odśpiewano hymn narodowy, a na cześć Obrońcom Ojczyzny oddano salwę honorową.

Uczestnicy uroczystości zwiedzili wystawę „Samochody wojskowe II wojny światowej”. W czasie spotkania integracyjnego odbył się koncert Pieśni partyzanckich w wykonaniu Anny Przybysz z zespołem. 

Uroczystości były transmitowane na żywo przez TV Niepokalanów. Relację można obejrzeć na youtubie: część I, cześć II, cześć III.

Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu  Patriotycznego.

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl