Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała Wigilię na Kresach. W czasie spotkania zebrani dowiedzieli się o zwyczajach Bożonarodzeniowych na Kresach i potrawach świątecznych, poznali, poznali tradycję obchodzenia adwentu, a także słowa zapomnianych dzisiaj kolęd.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Wystawy kartek Bożonarodzeniowych. Na wystawie znalazły się oryginalne projekty kart pocztowych z początku XIX w. , świąteczne karty pocztowe z okresu międzywojnia, dotyczące Kresów, świąteczne karty z elementami patriotycznymi, karty Bożonarodzeniowe zagraniczne, w tym z Japonii.

W czasie koncertu Bożonarodzeniowego zebrani mogli wysłuchać, a także włączyć się do wspólnego śpiewania kolęd i piosenek świątecznych polskich i zagranicznych kompozytorów. Koncert wykonała Bożena Zalewska przy akompaniamencie Pawła Kukuły i Adama Lewandowskiego.

Po koncercie ks. Józef Kloch odczytał ewangelię, pobłogosławił opłatki i zebrani przełamali się opłatkami składając sobie życzenia.

Na zakończenie odbyło się spotkanie integracyjne z degustacją wigilijnych dań kresowych: śledzia po kijowsku, śledzia po litewsku na dwa sposoby, podolskiej sałatki śledziowej, lwowskiej sałatki z czerwonych buraków, pasztetu kresowego.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań patriotyczno-edukacyjnych dla mieszkańców Mazowsza. Relację z koncertu można obejrzeć na youtubie pod linkiem.

Partnerem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl