Serwis internetowy „Życie Żyrardowa" pod datą 2014.05.06 zamieścił relację z patriotycznej majówki w Radziejowicach. Wzięła w niej udział dyrektor Muzeum Lwowa i Kresów w Kulkówce Radziejowickiej, pani Aleksandra Biniszewska.

W sobotę, 3 maja, w Radziejowicach odbyły się uroczystości związane z Świętem Konstytucji 3 Maja. W kościele parafialnym odprawiono mszę z okazji Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 223. rocznicy Konstytucji 3 Maja. Oficjalne uroczystości odbyły się w Centrum Kultury „Powozownia”.

Uroczystości 3 Maja – „Majówka patriotyczna” – rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach. Ksiądz proboszcz Waldemar Okurowski odprawił mszę z okazji Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Była to także ceremonia kościelna poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w niej udział również strażacy, harcerze i poczty sztandarowe. Zjawili się również samorządowcy: starosta Wojciech Szustakiewicz, wójt Urszula Ciężka, przewodnicząca Krystyna Skoneczna i wiceprzewodniczący Jacenty Suzdorf.

Po nabożeństwie ponad sto osób udało się do radziejowickiej „Powozowni”, aby wziąć udział w oficjalnych uroczystościach „Majówki patriotycznej”. Tutaj na zebranych czekali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach, którzy przypinali przybyłym własnoręcznie wykonane kotyliony. Na każdego czekał także prezent – flaga narodowa z historyczną informacją.

Uroczystości rozpoczęła wójt Urszula Ciężka. – Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja – testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju. To dzieło Sejmu Czteroletniego stało się tryumfem polskiego konstytucjonalizmu i zwycięstwem ludzi, którzy chcieli państwa silnego oraz nowoczesnego. To doniosłe dzieło wyzwoliło entuzjazm Polaków, gdyż niosło nadzieję na przemiany i było zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Dla nas – współczesnych Polaków – to punkt odniesienia i wzór myślenia o odpowiedzialności za państwo oraz troski o dobro wspólne – mówiła pani wójt.

Podczas uroczystości usłyszeliśmy utwory patriotyczne wykonywane przez zespół instrumentalny w składzie: Marta Maślanka, Małgorzata Szarlik-Woźniak i Maciej Kierzkowski oraz niezwykle donośny głos tenora Rafała Grozdew.

Założycielka Muzeum Lwowa w Kuklówce Zarzecznej Aleksandra Biniszewska swoją wypowiedź skoncentrowała na tym, jak wielkie znaczenie dla polskiej historii i tożsamości mają kresy wschodnie. Dlatego z odruchu jej serca powstało Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich, gdzie zgromadzono dokumenty i pamiątki po ludziach żyjących w tamtym regionie. Gościem uroczystości był pisarz Wiesław Helak, autor książek „Scenariusze syberyjskie” i „Lwowska noc”, a także scenarzysta i reżyser filmowy. Prezentowano także działalność wydawnictwa TRIO.

Podczas uroczystości czytano kolejne rozdziały Konstytucji 3 Maja. Jej preambułę przeczytała wójt Urszula Ciężka, zaś kolejnymi czytającymi byli: Justyna Klimaszewska, Jacenty Suzdorf, Danuta Niedzińska, Krystyna Skoneczna, Krystyna Szymańska, Wioletta Micewicz i Danuta Plewka.

Na zakończenie wspólnie z tenorem Rafałem Grozdewem zaśpiewano: „Witaj majowa jutrzenko”.

Podczas uroczystości zorganizowano konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja, w który wzięło udział kilkadziesiąt osób, a bezbłędnych odpowiedzi udzielili: Aleksandra Badowska, Agnieszka Rybkowska, Jadwiga Piekarska, Wojciech Sobczak, Teofil Strzemieczny, Paulina Sobczak, Grażyna Jabłońska, Barbara Cyranowicz, Włodzimierz Niedziński, Elżbieta Kowalska, Celina Pokropek, Bernardeta Głąb oraz Zuzana Musioł, Gabriela Kociszewska i Kinga Glizia. Wymienione osoby otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo TRIO.

Dla dzieci zorganizowano konkursy plastyczne. Ich zadaniem było namalowanie orła na tle polskiej flagi oraz stworzenie innych patriotycznych rysunków. One również otrzymały nagrody, które ufundowała CK „Powozownia”.

Duże zaangażowanie w tym dniu wykazali strażacy z radziejowickiej OSP. Przygotowali wyśmienitą grochówkę, której wystarczyło dla wszystkich zebranych.