Aktualności

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała Wigilię na Kresach. W czasie spotkania zebrani dowiedzieli się o zwyczajach Bożonarodzeniowych na Kresach i potrawach świątecznych, poznali, poznali tradycję obchodzenia adwentu, a także słowa zapomnianych dzisiaj kolęd.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Wystawy kartek Bożonarodzeniowych. Na wystawie znalazły się oryginalne projekty kart pocztowych z początku XIX w. , świąteczne karty pocztowe z okresu międzywojnia, dotyczące Kresów, świąteczne karty z elementami patriotycznymi, karty Bożonarodzeniowe zagraniczne, w tym z Japonii.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła ósmą edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschód,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w kolejne 1,7 tys. polskich książek.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie przez cały listopad 2023 r. świętuje 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Z tego powodu, we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie, zorganizowała koncert „Muzyka II Rzeczpospolitej” oraz Wystawę „Wielcy Polacy”. Wydarzenie odbyło się w Pałacu Balińskich w Jaszunach. Na koncercie i wystawie zaszczycił swoją obecnością m.in.

W Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie świętowano 105 rocznicę Odzyskanie Niepodległości. Na przybyłych 19 listopada uczestników uroczystości czekało wiele atrakcji.

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, we współpracy z Instytutem Polskim w Bratysławie, zorganizowała koncert „Muzyka II Rzeczpospolitej” oraz Wystawę „Wielcy Polacy” cz.2. Wydarzenie odbyło się w Teatrze Colorado w Bratysławie. Na koncercie i wystawie zaszczycił swoją obecnością ambasador RP na Słowacji, JE Maciej Ruczaj z małżonką.

Konsul honorowy RP w Brnie, Petr Mrkývka zaprosił Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, aby  zaprezentowała Muzykę II Rzeczpospolitej. Koncert odbył się 13 listopada 2023 r. w auli Wydziału Prawa na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Dla morawskiej publiczności, głównie studentów i wykładowców akademickich, ale także zaproszonych gości: przedstawicieli władz miasta i działaczy polonijnych wystąpił zespół pod kierownictwem Hanny Turonek, solistki Sinfonii Varovia. Zabrzmiały utwory muzyki narodów zamieszkujących II Rzeczpospolitą m.in.

11 listopada 2023 r. w Nowym Domu Sztuki w Pałacu Radziejowice została otwarta wystawa „Stroje ludowe w II Rzeczypospolitej”.

II Rzeczpospolita była krajem barwnym kulturowo. To bogactwo przekładało się na twórczość artystyczną i rękodzieło, w tym stroje ludowe.

11 listopada 2023 r. w Nowym Domu Sztuki w Pałacu Radziejowice odbył się niecodzienny koncert z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym dniu zabrzmiała dla wypełnionej po brzegi publiczności Muzyka II Rzeczypospolitej. Usłyszeć można było muzykę narodów zamieszkujących II Rzeczpospolitą, m.in.: karaimską, huculską, tatarską, białoruską ukraińską, polską.

Wystąpili artyści w składzie:

Hanna Turonek - flety, śpiew

Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, suka biłgorajska, kemancze, śpiew

Marta Maślanka - cymbały

Dnia 11 listopada 2023 odbędzie się koncert solistki Sinfonia Varsowia Hanny Turonek z zespołem. Koncetowi towarzyszy wystawa zatytułowana "Stroje ludowe w II Rzeczypospolitej". Początek o godz. 19.00 w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w Nowym Domu Sztuki. Wstęp wolny.

W Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie otwarta została Wystaw „Wielcy Polacy” prezentująca naszych rodaków, którzy mieli nieoceniony wpływ na rozwój cywilny świata.

Strony

Wykonanie: najlepszemedia.pl