Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, we współpracy z Instytutem Polskim w Bratysławie, zorganizowała koncert „Muzyka II Rzeczpospolitej” oraz Wystawę „Wielcy Polacy” cz.2. Wydarzenie odbyło się w Teatrze Colorado w Bratysławie. Na koncercie i wystawie zaszczycił swoją obecnością ambasador RP na Słowacji, JE Maciej Ruczaj z małżonką.

Zespół  w składzie: Hanna Turonek, Karolina Matuszkiewicz, Marta Maślanka, Iwona Rapacz oraz Robert Siwak zaprezentowali Polonii na Słowacji, sympatykom i przyjaciołom Polaków, dorobek muzyczny wybranych narodów zamieszkujących Polskę w latach 1918-1939. Wśród utworów można było usłyszeć m.in.: Ablamit – tradycyjną melodię karaimską, Taniec armeński, Czamuż mnie nia pieč - melodię białoruską, Ej kołem wionku - pieśń lasowiacką, Horłycia - ukraińską pieśń taneczną, Barani róg – kompozycję własną Hanny Turonek, Dałas mene moja mamo - melodię huculską,  Kipczak – melodię tatarską, A na onej górze - polską melodię ludową i in.

Koncertowi towarzyszyła Wystawa „Wielcy Polacy” cz.2 prezentująca sylwetki Polaków, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój cywilizacyjny świata. Zaprezentowano sylwetkę polskiego reżysera i scenarzysty filmowego - Krzysztofa Kieślowskiego, twórcy pierwszego przenośnego projektora filmowego - Zygmunta Lubszyńskiego, światowej sławy kompozytora i dyrygenta - Krzysztofa Pendereckiego, twórcy pierwszego aparatu do rejestracji i odtwarzania filmów – Kazimierza Prószyńskiego, wynalazcy kropli do oczu i propagatora zakraplacza – Lucjana Rydla i innych.

Pierwszą część cyklu „Wielcy Polacy” Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie prezentowała za granicą: Bratysławie, Wiedniu i Linzu w ubiegłym roku.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.