- Strona główna
- O Muzeum
- Wydarzenia
- Biblioteka
- Gry
- Kontakt
- Dotacje
W Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie świętowano 105 rocznicę Odzyskanie Niepodległości. Na przybyłych 19 listopada uczestników uroczystości czekało wiele atrakcji.
Prezes Fundacji, Aleksandra Biniszewska przedstawiła długą i krwawą drogę do odzyskania Niepodległości. Wspomniała o powstaniach narodowych, zsyłkach na Syberię; przedstawiła „ojców Niepodległej”: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Odczytała list do uczestników uroczystości, przesłany przez Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W Skansenie syberyjskim można było zwiedzić Wystawę „Powstanie Orląt Lwowskich”. Na wystawie znalazły się dokumenty dotyczące obrony Lwowa 1918, zdjęcia, tabliczki z grobów z Cmentarza Orląt Lwowskich i przedwojenne wydawnictwa dotyczące obrońców Lwowa.
Uczestnicy obejrzeli dwa cenne eksponaty, które ostatnio trafiły do Skansenu: sutanna ks. Bronisława Mireckiego oraz lampę z łagru w Kazachstanie. Ks. Mirecki był żołnierzem AK, wielokrotnie aresztowany przez NKWD, a później KGB, więzień Sybiru. Zawsze wracał i służył swoim parafianom na Wołyniu. Pod osłoną nocy przemieszczał się pośród 18 parafii i czynił posługę duszpasterską. Zmarł w 1986 r.
Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych i polskich piosenek w wykonaniu Dominiki Świątek z zespołem oraz przedstawienie „Rozmowa Katarzyny II z królem Stanisławem Augustem” na podstawie autentycznych listów w wykonaniu Haliny Rowickiej i Jerzego Zelnika.
Świętowanie zakończyło się integracją uczestników z degustacją potraw kresowych.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań patriotyczno-edukacyjnych dla mieszkańców Mazowsza.
Partnerem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.