Węzeł

W niedzielę 18 września 2016 roku w ramach programu realizowanego przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie i  upamiętniającego ofiary napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku odbyły się uroczystości w Warszawie.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego zarządzono zbiórkę oddziału Wojska Polskiego zmobilizowanego w obliczu napaści wroga. Oddział przemaszerował ulicą Świętojańską pod katedrę św. Jana gdzie złożył generałowi meldunek.  Taką scenę przedstawiła Warszawiakom i gościom Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Mszczonowa. Wszyscy obserwowali też przelot eskadry odrzutowców, które zatoczyły koło nad Starym Miastem ciągnąc za sobą wstęgi szarego dymu.

W katedrze odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. bp Piotr Jarecki, który wygłosił również piękne i mądre kazanie podkreślające znaczenie dla pojedynczego człowieka i dla narodu pamięci  o przeszłości. Mówił to w kontekście pamięci o Kresach II Rzeczypospolitej i ludzi, którzy tam od wieków żyli, zginęli lub zostali zamordowani, musieli porzucić swoją ojczystą ziemię i rozpocząć nowe życie od zera w zupełnie nowym miejscu.

Oprawę Mszy św. dawał chór Wojska Polskiego, który rozpoczął liturgię mocnym i gromkim śpiewem „Bogurodzicy”.

Po Mszy św.  krótkie wystąpienie miał minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Państwo Aleksandra i Bogdan Biniszewscy wręczyli  dyplomy i odznaki „Honor i Prawda” zacnym i przyzwoitym ludziom, z którymi przyszło im współpracować w różnych przedsięwzięciach podejmowanych przez Fundację Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

Uroczystość zakończył występ chóru polonijnego z Kresów pod dyrekcją pani Alicji Binert.

Wraz ze słowami ostatniej pieśni, po rozwinięciu wstęgi w polskich narodowych barwach i podniesieniu Orła Białego wszyscy zebrani podali sobie ręce podkreślając tym gestem łączącą wszystkich zebranych miłość Ojczyzny.

 

 

 

Wykonanie: najlepszemedia.pl