Węzeł

15-18 grudnia 2014 roku

Prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie pani Joanna Biniszewska oraz pani dyrektor Beata Kaczkowska odbyły w grudniu przedświąteczną wyprawę na Kresy do Żółkwi, Lwowa i Winnicy. Była ona okazją do spotkań z Polakami, podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń świątecznych i noworocznych oraz pozostawienia tam darów rzeczowych i finansowych od Fundacji i Grupy Rekonstrukcyjnej z Mszczonowa oraz książek w ramach akcji „Książki dla Polaków na Kresachfinansowanej przez BZ WBK.

 

15 grudnia 2014 roku, dzień pierwszy

 

Wizyta w Żółkwi u sióstr Dominikanek. Pozostawiono tam bardzo dużą ilość książek, żywności, słodyczy, gier planszowych i różne rodzaje zabawek dla dzieci, których Siostrzyczki mają 380.Siostry Dominikanki otrzymały też pomoc finansową.

 

16 grudnia 2014 roku, drugi dzień

Pierwsze spotkanie we Lwowie odbyło się w Szkole Ogólnokształcącej im. św. Marii Magdaleny (zał. w 1816 roku) z wykładowym językiem polskim. Przekazane zostały pieniądze zebrane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych z Mszczonowa, dary żywnościowe dla nauczycieli, aby mieli z czego urządzić święta i materiały do rysowania i malowania oraz ksiązki do biblioteki.

 

17 grudnia 2014 roku, trzeci dzień

W drugim dniu pobytu we Lwowie pani prezes Fundacji uczestniczyła w uroczystościach zorganizowanych przez Konsula Generalnego we Lwowie. Uroczystości związane były z wręczeniem przez ministra d/s kombatantów Jana Stanisława Ciechanowskiego orderów Pro Patria dla działaczy środowisk polskich we Lwowie oraz promocją książki o kombatantach polskich we Lwowie. Nasza Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie odznaczyła odznaką i dyplomem HONOR i PRAWDA między innymi Konsula Generalnego Jarosława Drozda, dyrektor Szkoły im. św. Marii Magdaleny we Lwowie panią Martę Markuninę, szkołę im. św. Marii Magdaleny oraz Polski Teatr Ludowy we Lwowie. Po uroczystościach oficjalnych wszyscy podzielili się opłatkiem. Była też wspaniała kresowa kolacja wigilijna.

 

18 grudnia 2014 roku, czwarty dzień

W czasie pobytu w Winnicy uczestniczyliśmy w oficjalnych, corocznych uroczystościach Wigilijnych organizowanych przez Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka. Wśród gości byli: ambasador RP w Ukrainie Henryk Litwin z małżonką, prezes Wspólnoty Polskiej pan Longin Komołowski i pani vice-Prezes, arcybiskup kamieniecki, władze miasta Winnicy, prezesi i członkowie organizacji polskich na Podolu i wielu, wielu innych. Młodzież polska dała piękny koncert a potem Polacy z Winnicy poczęstowali wszystkich miejscowymi przysmakami. W Winnicy pozostawiliśmy książki w ramach akcji „Książki dla Polaków na Kresach” finansowanej przez BZ WBK. Kilkaset książek trafiło do biblioteki polskiej im. I. Paderewskiego w Winnicy. Wszystkie książki pozostawione podczas tej wyprawy w Żółkwi, Lwowie i Winnicy były zakupione i dostarczone dzięki tej akcji.

W podróży towarzyszyło dwóch kierowców: Robert i Piotr Lubańscy. 

Wykonanie: najlepszemedia.pl