Węzeł

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zorganizowała 17. grudnia 2022 roku Wigilię na Kresach. Zebrani mogli wysłuchać koncertu „Muzyka górali karpackich”. Zespół w składzie: Katarzyna Gacek-Duda, Paweł Wszołek i Szymon Tadla wykonali utwory ludowe Łemków, Bojków i Hucułów. Koncert poprzedził wykład o rodzajach fletów, ich historii, miejscach występowania i zasadach działania. Wieczór uświetniła recytacja wierszy Beaty Obertyńskiej w wykonaniu Haliny Rowickiej i Barbary Dziekan.

Po odczytani fragmentów Ewangelii i błogosławieństwie przez ks. Ryszarda Umańskiego – proboszcza Parafii św. Wojciecha z Częstochowy, kapelana NSZZ „Solidarność”, założyciela i prezesa Towarzystwa Patriotycznego „Kresy”, przy choince, dźwiękach kolęd i cieple kominka zebrani podzielili się opłatkiem. Następnie, w czasie spotkania integracyjnego degustowali dania wigilijne kuchni kresowej: śledzia po wileńsku, kijowsku, lwowsku, lwowską zupę rybną i torcik naleśnikowy.

Goście zwiedzili Skansen syberyjski i wystawę „Walczący o niepodległość” mającą miejsce w jednej z przywiezionych z Syberii chałup, wysłuchali referatu o Polakach walczących o niepodległość, a także usłyszeli historię sprowadzenia chałup z syberyjskiej Tunki.

Wydarzenie zakończyło cykl spotkań patriotyczno-kulturalnych „Mała Syberia w Kuklówce”. W ramach przedsięwzięcia odbyły się 4 spotkania, w tym dwa koncerty. W czasie każdego spotkania zebrani zwiedzali Skansen syberyjski i Muzeum Lwowa i Kresów. W tym czasie w jednej z chałup syberyjskich została zaprezentowana wystawa „Walczący o niepodległość”. Z wystawy został wydany katalog, rozdawany bezpłatnie zwiedzającym.

Partnerem wydarzenia „Mała Syberia w Kuklówce – cykl spotkań patriotyczno-kulturalnych” był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wykonanie: najlepszemedia.pl